Mówimy często o wyznaczaniu celów, ale czy znamy jego sens? W całym procesie wyznaczania celów chodzi szczególnie o dwie rzeczy: dyscyplinę – czyli umiejętność działania i wykonywania swojej pracy bez względu czy nam się chce, czy nie oraz klarowność – aby nasz mózg wiedział, na co ma generować energię i w jakim kierunku idziemy.
Jeżeli nie mamy wypisanych, czy też inaczej mówiąc, określonych celów nasz mózg nie wie na co ma generować energię. Dni bywają długie, a nasza motywacja i zaangażowanie pojawiają się tylko wtedy, gdy faktycznie trzeba coś zrobić, ale nie są naturalnym odczuciem.
Cele działają jak kompas dla umysłu. To nadaje kierunek naszym działaniom i ich sensowi. Samo wyznaczenie celu kojarzy się nam z czymś dużym, co pochłonie ogromną ilość czasu.
Tym czasem, cele to często proste projekty, które chcesz wykonać. Np. przygotować się do zajęć, do pracy itd. Składają się one z kroków, które musisz wykonać, aby zrealizować cel (tutaj idąc za przykładem projekt), oraz możesz ustalić jaki rezultat osiągniesz.
Samo zapisanie wszystkich kroków oraz tego, co chcesz osiągnąć pozytywnie wpływa na Twoje działanie.
Dlaczego? Ponieważ wysyłasz jasne sygnały do mózgu, że czas na pracę, a tym samym pogłębiasz swoje skupienie na działaniu.
Proste ćwiczenie, które możesz wykonać zawsze to:
- Zapisz, co chcesz osiągnąć
- Po czym poznasz, że cel został osiągnięty – jaki to będzie rezultat?
- Wypisz wszystko, co potrzebujesz zrobić, aby zrealizować ten cel
- Ułóż listę od najważniejszych do najdrobniejszych rzeczy
I zacznij działać.
Jeżeli będziesz praktykować te ćwiczenie z każdym projektem, diametralnie zmieni się poziom Twojej dyscypliny oraz zaangażowania – oczywiście wzrosną – a tym samym Ty będziesz osiągać więcej niż do tej pory.
To oczywiście jedno z ćwiczeń, które możesz wykonać, aby realizować swoje cele. Jest ich wiele. Istnieje cały system pracy nad nimi (i nie mówię tutaj o SMART), ale proste kroki, które możesz wykonać, aby osiągać swoje cele. Przygotowałem na ten temat cały kurs, który możesz zobaczyć tutaj:
Pamiętaj – zapisuj wszystkie rzeczy, które masz do zrobienia na papierze lub w formie elektronicznej. Ponieważ nasz mózg lubi małe kroki – bo wtedy masz odczucie, że działasz, że coś robisz i pozostajesz w tym pozytywnym i zdrowym stanie, listy to-do, oraz wypisanie każdej czynności, którą potrzebujesz wykonać nie tylko pozytywnie wpłynie na Twoje działanie, ale także pozwoli Ci uspokoić głowę. Im więcej rzeczy zostaje w głowie, tym dłużej je przetwarzasz. Pojawia się chaos, a za tym frustracja, na którą częstą reakcją jest zwlekanie.